Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że czasami z przyczyn niezależnych od nas, przesyłka może zaginąć. Co zatem należy zrobić jeśli przesyłka zaginie? Opcji jest wiele, na początek powinniśmy skontaktować się z firmą kurierską i wyjaśnić, w którym miejscu nasz towar zaginął. Następnie musimy dołożyć wszelkich starań by nasz usługodawca zrobił wszystko by paczkę odnaleźć. Jeśli to nie pomoże, możemy starać się o odszkodowanie w kwocie określonej przez regulamin firmy przewozowej. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie przesyłki u kuriera.

Co jeśli przesyłka nie była ubezpieczona?

Niestety jeśli przesyłka nie była ubezpieczona, nie mamy możliwości starać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela. Możemy jednak napisać reklamację i wnioskować o zadośćuczynienie od kuriera, który obsługiwał nasz towar. Niezbędna do tego będzie konsultacja z prawnikiem, który sporządzi odpowiednie dokumenty i będzie nas reprezentował w procesie sądowym.

W paczce był bardzo cenny przedmiot, co robić?

Niezwykle trudno jest udowodnić, że nasza przesyłka miała dużą wartość materialną gdy nie była ubezpieczona i odpowiednio opisana. Przed każdym wysłaniem, pamiętajmy o opisaniu przedmiotu, wtedy na dokumentach przewozowych będziemy mieć jasno określone co było w paczce i rzeczoznawca łatwiej dokona wyceny odszkodowania, o które będziemy się ubiegać. Pamiętajcie, że warto dopłacić te kilka złotych aby paczkę ubezpieczyć, ponieważ spory sądowe zazwyczaj ciągną się latami, a wygrać z dużą międzynarodową firmą nie jest wcale łatwo.

Jakie ubezpieczenie przesyłki?

Przy wysyłaniu paczek najlepiej wykupić ubezpieczenie przesyłki w międzynarodowej firmie kurierskiej budzącej powszechne zaufanie, dzięki temu możemy mieć największą pewność, że towar dojdzie w doskonałym stanie do odbiorcy. Należy jednak mieć na uwadze drogę, którą musi przebyć owa przesyłka. Nigdy nie wiadomo czy przy transporcie lotniczym lub wodnym nie dojdzie do wypadku lub innego przykrego incydentu. Zdarza się również, że powyższe paczki zostają pomylone przy licznych przeładunkach, ale dzięki opcji śledzenie przesyłek, możemy na bieżąco monitorować drogę naszego towaru.